Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Makro: Maloobchodní prodej Japonska v březnu prudce zpomalil

27.04.2011 | 11:54 0 Komentářů

Maloobchodní prodej Japonska zaznamenal po nejhorším zemětřesení v novodobých dějinách ostrovní země největší propad od roku 1998. Statistika ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu uvedla, že březnové tržby klesly o 7,8% a následovaly 0,8% růst v únoru. V meziročním srovnání zaznamenaly propad o 8,5% po růstu o 0,1% o měsíc dříve. Většinový konsenzus předpokládal zpomalení o 5,3% a meziroční změnu -6,0%. Celkový komerční prodej Japonska se oproti stejnému období před rokem snížil o 1,9%, tržby velkoobchodníků rostly o 0,5%, tržby obchodních domů klesly o 6,7%.

V prvním čtvrtletí komerční prodej Japonska meziročně rostl o 2,0%, maloobchodní prodej zpomalil o 3,0% a prodej obchodních domů klesl o 2,2%. Ve fiskálním roce 2010 se maloobchodní tržby Japonska zvýšily o 0,8%.

Nálada japonských domácností se po ničivém zemětřesení prudce zhoršila a odrážela nejistý výhled. Ministr hospodářství Naoto Yosano připustil, že zemětřesení může mít na ekonomiku větší dopad, než se původně předpokládalo. Bank of Japan a vláda následně snížily hodnocení ekonomiky. Před týdnem kabinet oznámil mimořádné navýšení rozpočtu o 4 biliony jenů ($49 mld) na rekonstrukci postižených oblastí. Návrh bude předložen parlamentu 28. dubna.

Agentura Standard&Poor´s dnes nicméně revidovala dolů vyhlídky na dlouhodobý rating Japonska ze stabilní na negativní a varovala před dalším snížením. Ratingová agentura se obává, že náklady spojené s katastrofou převýší původní odhady a významně prohloubí fiskální deficit do roku 2013.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.