Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Makro: Maloobchodní prodej Česka v srpnu meziročně rostl o 2,3 pct

06.10.2011 | 11:48 0 Komentářů

Maloobchodní tržby Česka včetně motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy a pracovní dny se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,1%, zatímco v červenci stagnovaly. V meziročním srovnání tržby bez očištění rostly o 2,3% a následovaly pokles o 1,7% o měsíc dříve, oznámil statistický úřad. V průběhu prvních osmi měsíců letošního roku tržby v maloobchodu oproti srovnatelnému období loňského roku vzrostly o 2,7%.

Meziroční růst odrážel zejména tržby v motoristickém segmentu. Sezónně neočištěné tržby za prodej a opravy se meziročně zvýšily o 6,5%, z toho prodej vozidel, dílů a příslušenství o 7,0% a za opravy o 4,2%. Maloobchodní prodej včetně prodeje PHM v srpnu meziročně rostl o 0,6%, po poklesu o 3,1% v červenci. Z toho prodej potravinářského zboží poklesl o 0,7% a prodej nepotravinářského zboží se zvýšil o 1,4%. Tržby za pohonné hmoty v srpnu meziročně rostly o 0,9%, poprvé od dubna 2010.

Pokračoval robustní růst prodeje prostřednictvím internetu a zásilkové služby (9,9%), výpočetní a telekomunikační techniky (8,5%), dále prodej v sortimentu domácích potřeb, farmaceutického, zdravotnického a drogistického zboží, rekreací a kultury. Nižší tržby opět zaznamenaly specializované i nespecializované prodejny s potravinami. Po 15 měsících nepřetržitého růstu poklesly tržby v prodejnách textilu a obuvi. Kromě pohonných hmot maloobchodní tržby meziroční rostly o 0,5%, po poklesu o 3,0% v červenci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.