Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Makro: Krizi eurozóny je třeba řešit rázně, Trichet

11.10.2011 | 16:34 0 Komentářů

Dluhová krize eurozóny dosáhla systémové dimenze a je třeba ji okamžitě řešit, varoval v úterý prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. Na jednání Evropské rady pro systémová rizika (ESRB), před Výborem pro hospodářské a měnové záležitosti Evropského parlamentu Trichet vyzval vlády eurozóny, aby společně a urychleně jednaly, protože další zpoždění může situaci zhoršit. Zopakoval, že opatření dohodnutá 21. července budou plně implementovány v blízké budoucnosti. Slovensko je jedinou zemí eurozóny, která ještě neschválila rozšíření Evropského fondu finanční stability. Pokud bude návrh slovenským parlamentem dnes schválen, umožní nákup dluhopisů problémových ekonomik jako je Řecko a rekapitalizaci bank.

Dále uvedl, že orgány dohledu musí koordinovat úsilí při rekapitalizaci bank, přístupu ke zdrojům s přihlédnutím k potřebě transparentnosti a důsledného oceňování státních expozic. “Chci jenom zdůraznit, že je naléhavé, aby všechny orgány jednaly jednotně a měly společný závazek zajištění finanční stability,“ řekl prezident ECB.

ESRB dnes zveřejnila řadu doporučení pro poskytování úvěrů v cizích měnách. Reflektují obavy o finanční stabilitu, vyplývající z půjček v cizí měně do nefinančního soukromého sektoru. Zahrnují odpovídající zajištění úvěrů, zlepšení bonity nových dlužníků i omezení půjček v cizích měnách, jež vyvolává nadměrný růst úvěrů celkově. Naznačila, aby orgány od institucí požadovaly řádné zohlednění zdrojů rizik ve vnitřních systémech řízení rizik a držely dostatečný kapitál. Rada orgány naléhavě vyzvala, aby pozorně monitorovaly rizika financování a likvidity a v případě potřeby nastavily limity.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.