Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Makro: Kongres Spojených Států schválil dohody o volném obchodu s Panamou, Kolumbií a Jižní Koreou

17.10.2011 | 19:37 0 Komentářů

Kongres Spojených Států ve středu večer schválil dohodu o volném obchodu s Panamou, Kolumbií a Jižní Koreou. Skončilo čtyřleté období formování nových obchodních partnerství, což podle Bílého domu může znamenat navýšení vývozu o 13 miliard dolarů ročně a vytvoření desítek tisíc nových pracovních míst. Dohody sníží nebo zcela odstraní cla, kterým američtí exportéři v těchto třech zemích čelí, zlepší ochranu duševního vlastnictví a přístup k americkým investorům v těchto zemích. Poslední dohoda FTA byla dokončena v roce 2007 s Peru.
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos uvedl, že je to historický den pro vztahy mezi Kolumbií a USA. Opozice z řad Demokratů byla ale velmi silná proti dohodě s Kolumbií, kde odboroví předáci čelí hrozbě násilí. Panamský prezident Ricardo Martinelli řekl, že obchodní dohoda pomůže přilákat zahraniční investice, povede ke zvýšení obchodu s USA a bude přispívat k vytváření pracovních míst ve středoamerické zemi.
Dohoda o volném obchodu s Jižní Koreou, 13 největší světovou ekonomikou, byla největší od severoamerické dohody o volném obchodu s Mexikem a Kanadou v roce 1994. Administrativa Bílého domu tvrdí, že FTA zvýší vývoz o 10 miliard dolarů ročně a dokonce eliminuje přebytek obchodní bilance, který má Soul s USA. V následujících pěti letech se bude jednat o 95% amerického spotřebního a průmyslového zboží beze cla. Korejský prezident Lee Myung-bak ve středečním projevu uvedl, že dohoda vysílá do světa velké poselství, že USA a Jižní Korea společně odmítají protekcionismus a uzavírají volný a férový obchod. Od července letošního roku platí dohoda o volném obchodu Jižní Korea-EU.
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.