Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Makro: KOF index hlavních indikátorů Švýcarska zaznamenal největší pokles od dubna 2009

27.07.2011 | 15:37 0 Komentářů

Index hlavních indikátorů Švýcarska v červenci opět oslabil a signalizuje zhoršení výhledu. KOF ekonomický barometr poklesl z 2,23 na 2,04 bodů, oznámil švýcarský ekonomický institut. Index KOF oslabuje třetí po sobě jdoucí měsíc. V červenci nejvýrazněji od dubna 2010 a naznačuje, že dynamika růstu HDP Švýcarska ztrácí na síle. Většinový konsenzus předpokládal jen mírný pokles na 2,11 bodů.

Barometr se skládá ze tří modulů – jádrový HDP, stavebnictví a bankovnictví. Dominantní jádrový HDP (bez stavebnictví a bankovnictví), setrval v kladných hodnotách, avšak směřuje dolů. Přestavuje více než 90% HDP a zahrnuje průmysl, domácí spotřebu a vývoz do EU. Meziměsíční výsledek odráží výrazný pokles v průmyslu a mírný pohyb dolů ukazatele spotřeby. Pozitivní signál přichází z modulu stavebnictví, zatímco bankovní modul se pohybuje do stran v kladném pásmu.

Švýcarská ekonomika rostla v prvním čtvrtletí pomaleji a odrážela pokles domácí poptávky. HDP se rozšířil o 0,3% a následoval 0,8% expanzi ve 4Q 2010. Byl to nejslabší hospodářský růst po období recese, která sahá až do 4Q 2010. Meziroční růst zpomalil z 3,1% na 2,4%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.