Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Makro: Jednání RB OSN ohledně sankcí vůči Íránu bez výsledků

18.01.2010 | 11:20 0 Komentářů

New York – Rada bezpečnosti OSN v sobotu znovu jednala ohledně dalších sankcí, které by přiměly Írán ukončit nedovolené obohacování uranu na jeho území. Náměstek ruského ministra zahraničí Rybakov uvedl, že šestka nejmocnějších zemí znovu vyzve Teherán k jednání o říjnovém návrhu, který nabízí přeměnu uranu na palivo.

Spojené Státy navrhovaly za přítomnosti Velké Británie, Francie, Ruska a také Německa další sankce. Jednání o rezoluci nečekaně ztroskotala na Číně, která přestože od ledna Radě bezpečnosti předsedá, vyslala do USA nekompetentního úředníka. Postavila se tak jednoznačně proti v pořadí čtvrtému kolu sankcí vůči Teheránu, s nímž udržuje úzké hospodářské a energetické vazby.

Írán stále trvá na tom, že jeho jaderný program sleduje pouze mírové účely. Toto prohlášení nesdílí USA a jeho spojenci. Obávají se, že Teherán vyvíjí jadernou zbraň. Také konference 140 členských států Mezinárodní agentury o atomové energii (IAEA) již vyjádřila pochybnosti ohledně íránského jaderného programu a jeho mírovým využitím.

Vloni v říjnu Írán souhlasil s požadavky OSN, zpřístupnit inspektorům utajený podnik v Qom a poslat většinu obohaceného paliva do zahraničí k přeměně na palivo. Nedodržel ale termín 31.prosinec 2009. Írán je druhým největším producentem ropy OPEC a stále existuje hrozba, že může zastavit dodávky ropy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.