Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Makro: Jednání na sumitu G20 v Busan budou složitá

03.06.2010 | 08:36 0 Komentářů

Jedním z klíčových bodů jednání ministrů financí G20 na sumitu v Jižní Korei bude potřeba snižovat zadlužení, aniž by došlo k potlačení hospodářského oživení, uvedla ve středu francouzská ministryně hospodářství Christine Lagarde. Podle jejího názoru bude jednání v přístavním městě Busan zaměřeno na tři oblasti: regulace finančního sektoru, dlouhodobá rovnováha globální ekonomiky a v neposlední řadě jak urychlit růst bez prohlubování rozpočtových schodků.

“Jak toho dosáhnout bude velmi obtížné. Fiskální konsolidace  musí být považovaná za nezbytnost a musí být v souladu s podporou růstu, který je v současnosti velmi křehký,“ uvedla Lagarde na tiskové konferenci.

V rámci G20 se problém snižování zadluženosti týká vyspělých, než rozvojových zemí. Mezinárodní měnový fond předpokládá, že veřejný dluh zemí G20 vzroste v roce 2011 na 79% HDP ze 61% HDP v roce 2007 před finanční krizí, která předznamenala celosvětovou recesi.

Údaj ale maskuje skutečný dluh vyspělých zemí, který může vyskočit ze 78% na 109% HDP, zatímco zadlužení rozvojových zemí klesne na 36% HDP ze 37% HDP v roce 2007. Někteří politici proto vyjádřili před schůzkou G20 obavy, že pokud by došlo k fiskální konsolidaci v rozvojových a některých vyspělých zemích ve stejnou dobu, mohlo by globální zotavení výrazně zpomalit, ne-li zadusit.

To ale neznamená, že by měl plán fiskální konsolidace v Evropě polevit, poté, co se Řecko ocitlo na samém prahu státního bankrotu a donutilo státy eurozóny k plánu záchrany a založení společného stabilizačního fondu ve výši 750 miliard eur. “Musíme jednat velmi opatrně, udělat vše pro obnovení důvěry a předejít dramatickým změnám,“ dodala Lagarde.

OECD věří, že se globální ekonomika zotaví z recese dříve, než se očekávalo včele s asijskými ekonomikami. Svět je ale stále v ohrožení rostoucího zadlužení rozvinutých zemí, zatímco rozvojovým ekonomikám jako je Čína a Indie může hrozit přehřátí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.