Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Makro: Japonsko snižuje hospodářský výhled

19.10.2010 | 11:11 0 Komentářů

Japonská vláda v úterý snížila hospodářský výhled poprvé za posledních 20 měsíců, kvůli zpomalení vývozu a oslabení globální poptávky. Úřad vlády v říjnové zprávě uvádí, že ekonomika vstupuje do fáze útlumu. Takového hodnocení naposledy vyjádřila v červenci 2008, dva měsíce před pádem investiční banky Lehman Brothers, jenž vedl k celosvětové finanční krizi. Zářiový výhled kabinetu ještě potvrdil probíhající hospodářské oživení druhé největší světové ekonomiky.

Silný jen představuje riziko pro ekonomiku a průmyslová výroba je velmi slabá. Japonský jen zdolal vůči dolaru nové 15-leté maximum a centrální banka minulý měsíc intervenovala na devizovém trhu poprvé za posledních šest let. Ekonomika setrvá po nějaký čas v útlumu, největší riziko poklesu představuje další zhoršení globálních podmínek, uvedl úřad vlády a dodává, že bude klást největší důraz na řešení trvalé deflace a společně s Bank of Japan zintenzivní politické úsilí.

Snížení hodnocení následuje opatření Bank of Japan z počátku října. BOJ jednomyslně rozhodla snížit základní úrokovou sazbu na 0 – 0,10% a představila nový program odkupu dluhopisů v objemu 5 bilionu jenů s cílem poskytnout likviditu deflaci zmítané ekonomice. Aktualizovaný ekonomický a inflační výhled zveřejní Bank of Japan na listopadové schůzce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.