Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Makro: Inflace Německa v září meziročně rostla o 2,6% a atakovala tříletý vrchol

13.10.2011 | 13:24 0 Komentářů

Meziroční růst spotřebitelských cen Německa v září zrychlil z 2,4% na 2,6%, oznámil spolkový statistický úřad. Byla to nejvyšší úroveň od září 2008 a předčila inflační cíl devátý po sobě jdoucí měsíc. Meziměsíčně zaznamenaly spotřebitelské ceny sedmi spolkových zemí po srpnové stagnaci nárůst o 0,1%. Předběžný odhad CPI z konce září tak byl potvrzen. Harmonizovaný index spotřebitelských cen Německa se v září zvýšil o 0,2%, ale meziroční růst akceleroval o 0,4% na 2,9% a předčil předběžné čtení i očekávání 2,8%.

Meziměsíčně opět výrazně vzrostly ceny ve složce oděvy a obuv, dále doprava a vzdělávání. Zdražily ceny sezónního oblečení, topný olej, pohonné hmoty, školné a služby spojené s bydlením. Stagnovaly ceny ve složce potraviny a nealkoholické nápoje, domácí potřeby a smíšené zboží a služby. Opačný vývoj nastal ve složce rekreace, kultura a restaurační a hoteliérské služby a odrážel zlevnění dovolených, ubytovacích služeb a letenek.

Meziroční vývoj promítl zejména nárůst ve složce doprava (5,4%), bydlení (3,3%), potraviny, a nealkoholické nápoje (3,1%) a oděvy, obuv (3,1%). Ceny energií v meziročním srovnání zrychlily růst na 11,2%, topný olej o 23,8, PHM o 13,9%, poplatky za ústřední a dálkové vytápění o 9,8%, elektřina o 7,1% a zemní plyn o 5,4%. Kromě energií inflace meziročně rostla o 1,5%.

Ceny potravin se oproti stejnému období loňského roku zvýšily o 2,5%, z toho mléko, vejce, sýry o 5,6%, ovoce o 0,6%. Ceny zeleniny setrvaly v poklesu, výrazně zlevnily ceny brambor, rajčat a salátu. Spotřebitelé zaplatili výrazně vyšší ceny za oleje, tuky, máslo a mléčné výrobky. Mírnější nárůst zaznamenaly ceny masa, obilovin a pekárenských výrobků. Zvýšené byly nadále ceny nealkoholických nápojů v důsledku zdražení kávy a ovocných šťáv. Ceny zboží úhrnem meziročně rostly o 3,8%, u dlouhodobé spotřeby poklesly o 0,1%, u zboží okamžité spotřeby akcelerovaly o 5,4%. Ceny služeb vykazovaly stabilní meziroční růst 1,3%.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.