Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Makro: Inflace nadále poroste, nejisté vyhlídky růstu, Bank of England

11.05.2011 | 16:38 0 Komentářů

Bank of England ve čtvrtletním výkazu o inflaci uvedla, že spotřebitelské ceny v průběhu roku pravděpodobně vzrostou a výrazně překročí střednědobý inflační cíl odrazem zvýšení sazby DPH, cen energií a dovozu. Kromě účinků těchto faktorů, bude růst ostatních cen zboží služeb velmi mírný, protože přebytečné kapacity budou vytvářet tlak na snižování nákladů a cen. BOE předpokládá, že CPI začne klesat zpět teprve v průběhu roku 2012, jakmile přechodné účinky ustoupí a tlak volných kapacit bude přetrvávat. Načasování a rozsah je velmi nejistý.

Zotavení Spojeného království bude pravděpodobně pokračovat, podpořené expanzivní měnovou politikou, globální poptávkou a slabým devizovým kurzem britské libry. Rizika pro růst jsou ale vychýlena směrem dolů. Růst v posledních čtvrtletích zmírnil a není jasné zda je zpomalení pouze dočasné. Brzdou ekonomiky bude slabý růst reálných příjmů a fiskální konsolidace. Ekonomika se v 1Q 2011 rozšířila o 0,5%, po poklesu o 0,5% ve 4Q. Špatné počasí, kolaps ve stavebnictví a slabé maloobchodní tržby přispěly k první recesi od 3Q 2009.

Od poslední inflační zprávy BOE drží základní úrokovou sazbu beze změn na 0,50 % i velikost programu odkupu dluhopisů na 200 miliard liber, financovaný z devizových rezerv. Pravděpodobnost, že bude inflace nad nebo pod cílem ve střednědobém horizontu je zhruba vyrovnaná.

Guvernér BOE Mervyn King poznamenal, že je inflace nepřijatelně vysoká a pokud ceny služeb v průběhu roku ještě vzrostou, dosáhne 5,0%. Podle centrální banky je více pravděpodobně, že CPI zůstane nad 2,0% cílem v průběhu celého roku 2012. Nejnovější projekce počítají v letošním roce s jedním zvýšením základní úrokové sazby o 0,25%. Další pak v průběhu příštího roku až na 1,5% ve 3Q 2012.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.