Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Makro: Inflace eurozóny v červenci podle očekávání poklesla

17.08.2011 | 12:56 0 Komentářů

Harmonizovaný index spotřebitelských cen eurozóny v červenci meziměsíčně poklesl o 0,6% a následoval stagnaci o měsíc dříve, potvrdil konečný odhad Eurostatu. V meziročním srovnání HICP zmírnil růst o 0,2% na pětiměsíční minimum 2,5%, avšak překročil střednědobý inflační cíl ECB osmý po sobě jdoucí měsíc. Rychlý odhad z konce července byl potvrzen a většinový konsenzus neočekával změnu. Ve stejném období před rokem se HICP eurozóny pohyboval na úrovni 1,7%, v únoru 2011 na 2,4%.

Pět z dvanácti složek indexu HICP vykázaly záporné hodnoty, největší pokles odívání, dále domácí potřeby a telekomunikace, opačný vývoj rekreace, kultura, hoteliérské a restaurační služby. V meziročním srovnání vykázaly největší nárůst (a oproti červnu pohyb nahoru) ceny dopravy (5,5%), bydlení (5,0%) a alkoholické nápoje, tabák (2,9%). Potraviny zmírnily růst na 2,5%. Ceny energií zůstaly zvýšené a zrychlily meziroční růst na 11,8%. Na meziroční snížení cenové hladiny působily ceny odívání a telekomunikací. Zdražily ceny paliv v dopravě, topný olej, elektřina, zemní plyn, letenky a šperky.

Očištěné ceny eurozóny, bez energií, potravin, alkoholu & tabáku se v červenci poklesly o 1,0% a meziroční růst zpomalil o 0,4% na roční minimum 1,2%. Výsledek předčil konsenzus 1,6%. Nejnižší růst HICP reportovalo Irsko (1,0%) a Slovinsko (1,1%) a nejvyšší Estonsko (5,2%). V Německu růst HICP meziročně zrychlil na 2,6%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.