Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Makro: Inflace Británie v září otestovala historická maxima

18.10.2011 | 12:28 0 Komentářů

Spotřebitelské ceny Velké Británie se v září meziměsíčně zvýšily o 0,6% stejně jako v srpnu, oznámil statistický úřad. Byl to největší vzestup od února letošního roku po zvýšení sazby DPH. V meziročním srovnání růst cen akceleroval o 0,7% na 5,2% a vyrovnal rekordní maximum ze září 2008. Výsledek předčil o tři desetiny většinový konsenzus.

Meziměsíční vývoj CPI nejvíce ovlivnil cenový nárůst ve složce bydlení a služeb spojených a bydlením, oděvy a obuv, menší měrou domácí potřeby, restaurace a hotely, který kompenzoval pokles dopravy. Vyšší ceny byly patrné ve složce školné. Na podzim výrazně zdražily ceny elektřiny a zemního plynu, ceny oblečení vykázaly v tomto období největší nárůst od roku 2002. Ve složce doprava prudce zlevnily sezónní ceny letenek.

V meziročním srovnání výrazně přispíval nárůst cen ve složce bydlení, doprava, potraviny a nealkoholické nápoje. Opačně působily pouze ceny rekreací a kultury. Ceny paliv meziročně vyskočily o 17,8%, ceny letecké přepravy o 17,6%, zemní plyn o 22,3%, elektřina o 12,9%. Ve složce potraviny se významně zvýšily ceny masa o 6,5%, chleba a mouky o 7,7%, cukru, čokolády a cukrářských výrobků o 8,1%, minerálních vod a džusů o 7,3%.

Očištěné ceny kromě energií, potravin, tabáku a alkoholických nápojů se v září meziměsíčně zvýšily o 0,2% a meziroční růst zrychlil z 3,1% na čtyřměsíční vrchol 3,3%. Výsledek předčil většinový konsenzus 3,2%. Index maloobchodních cen v září meziměsíčně vyskočil o 0,8% a meziroční růst zrychlil z 5,2% na 5,6%, nejvyšší hladinu od června 1991.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.