Čtvrtek 13. května. Svátek má Servác.

Makro: Index předstihových ukazatelů Švýcarska zaznamenal další výrazný pokles

26.08.2011 | 14:32 0 Komentářů

Index předstihových indikátorů Švýcarska v srpnu opět prudce oslabil a naznačuje zpomalení růstu ekonomiky v nejbližším období. KOF ekonomický barometr poklesl o 0,37 z revidované úrovně 1,98 na 1,61 bodů a oslabuje čtvrtý po sobě jdoucí měsíc, oznámil švýcarský ekonomický institut. Byl to nejvýraznější pokles indexu od roku 2009. Většinový konsenzus předpokládal zhoršení na 1,85 bodů. V červenci se na základě revizí snížil o 0,24 na 1,98 bodů.

Barometr se skládá ze tří modulů – jádrový HDP, stavebnictví a bankovnictví. Dominantní jádrový HDP (bez stavebnictví a bankovnictví), setrval v kladných hodnotách, avšak signalizuje výrazně klesající tendenci. Jádrový modul přestavuje více než 90% HDP a zahrnuje průmysl, domácí spotřebu a vývoz do EU. Meziměsíční výsledek odráží výrazný pokles v průmyslu a vývozu do EU, stejně jako mírný pohyb dolů ukazatele spotřeby. Pozitivní signál nadále přichází z modulu stavebnictví, bankovní modul setrval v kladném pásmu, avšak zaznamenal mírně negativní impuls.

Švýcarská ekonomika rostla v prvním čtvrtletí kvůli oslabení domácí poptávky pomaleji. HDP se rozšířil o 0,3% a následoval 0,8% expanzi ve 4Q 2010. Byl to nejslabší hospodářský růst po období recese, která sahá až do 4Q 2010. Meziroční růst zpomalil z 3,1% na 2,4%.

Švýcarská vláda uvolnila 19. srpnu 2 miliardy švýcarských franků na zmírnění dopadu silného franku na ekonomiku. Tato částka by měla směřovat převážně do průmyslu a cestovního ruchu, rovněž na podporu inovací, výzkumu a programy infrastruktury. Kabinet vítá rozhodnutí centrální banky ohledně rozšíření nabídky likvidity na peněžním trhu s cílem zastavit posilování franku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.