Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Makro: Index podnikatelské důvěry eurozóny zdolal nový tříletý vrchol

29.11.2010 | 13:43 0 Komentářů

Indikátor podnikatelského klimatu eurozóny (BCI) se v listopadu opět mírně zlepšil a zdolal nový tříletý vrchol. Růst byl oproti říjnu jen velmi mírný a výsledek zaostal za očekáváním. Index BCI nepřetržitě roste od dubna 2009. Současná hladina je nejvyšší od srpna 2007 a signalizuje pokračující oživení průmyslu eurozóny v následujících měsících.

Průzkum Evropské komise za listopad uvedl, že se BCI eurozóny zvedl z revidované hladiny 0,91 na 0,96 bodů. Většinový konsenzus předpokládal 1,05 bodů. Naposledy ukazatel překonal hladinu 1,0 v srpnu 2007.

Od května, kdy EK provádí průzkum podle nové klasifikace ekonomických aktivit, podnikatelská důvěra eurozóny nepřetržitě roste. Mírný listopadový růst ukazatele odrážel exportní zakázky a očekávání budoucí produkce. Zásoba dokončené výroby se jen mírně zvýšila a setrvala na velmi nízké úrovni. Hodnocení manažerů ohledně současné výrobní aktivity zaznamenalo zhoršení. Z výsledku průzkumu podniků je vyloučen ukazatel zaměstnanosti a prodejní ceny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.