Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Makro: Hoenig varuje před dalším uvolněním měnové politiky

26.10.2010 | 15:38 0 Komentářů

Prezident Fedu Kansas City a člen bankovní rady FOMC americké centrální banky Thomas Hoenig v pondělí opět varoval před druhým kolem kvantitativního uvolňování v USA prohlášením, že je to “nebezpečná hra“. Centrální banka by neměla rozšiřovat rozvahu tím, že nakoupí více cenných papírů ve snaze podpořit ekonomický růst. Fed by měl zejména sledovat dlouhodobá rizika plynoucí z rozvolněné měnové politiky, včetně hrozby zrychlující inflace.

Nejdéle sloužící politik v září nesouhlasil s rozhodnutím ponechat stávající politiku reinvestování splátek jistin z držby cenný papírů. Současně hlasoval po šest rovných zasedání bankovní rady proti návrhu ponechat úrokové sazby na 0 % – 0,25 %, což je nejdelší nesouhlasný postoj v historii FOMC od roku 1955.

Zápis z jednání bankovní rady americké centrální banky z 21.září potvrdil připravenost podpořit křehké oživení hospodářství. Slabá zářiová data zaměstnanosti zvyšuje očekávání, že je Fed připraven spustit další kvantitativní uvolňování od listopadu. Zatímco prezident Fedu New York Dudley a prezident Fedu Chiucago Evans vyjádřili podporu pro rozšíření programu, prezident Fedu Filadelfie Plosser a prezident Fedu Dallas Fisher prohlásili, že takovýto plán “nemusí fungovat“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.