Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Makro: Geithner bilancoval

11.02.2010 | 14:35 0 Komentářů

Americký ministr financí Timothy Geithner označil středu jako den prvního výročí plánu finanční stability konstatováním, že se americký finanční systém  pomalu zotavuje je ale stále nefunkční. Nepochybuje o tom, že byl celý rok úspěšný ale mnoho práce kabinet teprve čeká.

Přesně před rokem Obamova administrace navrhla plán stability amerického bankovního systému který se zaměřil na čtyři problémy v ohnisku finanční krize: zmrazené úvěrové trhy, oslabený kapitál bank, hromadění problémových hypotečních zástavních listů v účetních rozvahách bank a klesající ceny bytových domů, uvedl Geithner.

Po roce práce a podle plánu na ozdravění hospodářství jsme se snažili obnovit ekonomický růst a finanční stabilitu. Plán byl úspěšný v tom, že se zlepšil přístup k úvěrům a cena  půjčování pro podniky, domácnosti, majitele domů i místní a státní správu se významně snížila.

Kromě toho jsme dosáhli tohoto pokroku za nižší cenu než jsme původně předpokládali. Cena za záchranu amerického bankovního systému klesla o více jak 400 miliard dolarů a bude se snižovat nadále. Geithner dodal, že pokud se Kongres připojí k prezidentovi Baracku Obamovi a přijme náklady odpovědnosti z finanční krize, nebude stát americké daňové poplatníky ani cent. Americký Kongres v říjnu 2008 schválil záchranný plán TARP ve výši 700 miliard dolarů, který nařizoval vykupovat cenné papíry zajištěné hypotékami od všech institucí v zemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.