Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Makro: G7 hledá způsoby jak podepřít celosvětový růst

06.09.2011 | 16:56 0 Komentářů

Ministři financí a guvernéři centrálních bank USA, Kanady, Japonska, Německa, Francie, Itálie a Velké Británie budou v pátek jednat v Marseille a hledat způsoby jak podepřít růst globální ekonomiky. Naznačují, že měnová politika zůstane nadále uvolněná a že fiskální konsolidace budou pokračovat v zemích, kde je to možné. Zdroj obeznámený s přípravou zářiového zasedání G7 uvedl, že hlavním tématem bude zpomalení hospodářského růstu ve světě. Globální ekonomika vstoupila do nejtěžšího období od pádu banky Lehman Brothers a existuje riziko recese. Některé dočasné faktory přispěly k zpomalení růstu v některých zemích, nicméně nejistota kvůli dluhovým problémům a následné turbolence na finančních trzích zhoršují sentiment a mohou způsobit obezřetnější chování firem a domácností ve velkých zemích.

Představitel G7 uvedl, že pomalejší tempo fiskální konsolidace bude požadováno v krátkodobém horizontu v zemích, které nečelí bezprostřednímu tlaku tržního prostředí a poté návrat rychlejší fiskální konsolidaci v roce 2013, 2014 a 2015. Například Itálie bude pravděpodobně pod tlakem urychlení strukturálních reforem, posílení hospodářského růstu a důvěry ve schopnosti splácet veřejný dluh ve výši 120% HDP. Dluhová krize eurozóny bude hlavním tématem jednání G7, protože je to jeden z hlavních důvodů poklesu důvěry investorů. Je ale nepravděpodobné, že bude vyžadováno víc, než co již bylo dohodnuto. Další mimořádné navýšení stabilizačního fondu EFSF se nepředpokládá, protože větší finanční závazky vůči fondu z Německa a Francie by mohly ohrozit nejvyšší úvěrový rating obou zemí.

Je pravděpodobné, že G7 bude poukazovat na potřebu “rotace růstu“, když ekonomiky rozvinutých zemí zpomalují a vyzývat ekonomiky s velkými přebytky běžného účtu ke zvýšení domácí poptávky a posílení směnných kurzů. Diskutovat se jistě bude o výzvě MMF o další rekapitalizaci evropských bank. Japonsko pravděpodobně otevře téma posilujícího jenu, avšak dohoda o společné intervenci na devizovém trhu se nepředpokládá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.