Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Makro: G20 nastínila plán finančních reforem, snižování zadluženosti s cílem zajistit globální oživení

07.06.2010 | 11:48 0 Komentářů

Busan – ministři financí a guvernéři států G20 vydali v jihokorejském přístavním městu společné komuniké, ve kterém souhlasili s dokončením finančních reforem a ozdravěním rozpočtů s cílem zajistit globální oživení. Neshoda panovala ohledně finančních regulací a záchranných sítí pro země nejvíce postižené dluhovou krizí. Jednalo se také o finančních fondech na sanace bank, bylo ale zřejmé, že většina členů nepodporuje univerzální koncepci. G20 uvítala opatření EU, ECB a MMF využít stabilizační fond ve výši 1 bilionů dolarů pro ty země, které se dostaly na pokraj dluhové pasti.

Americký ministr financí Timothy Geithner po skončení schůzky uvedl, “všichni mají zájem na tom, aby tyto programy uspěly a přispěly k obnovení důvěry. Dlouhodobý udržitelný růst bude záviset na vyváženém růstu.“Dále řekl, že Spojené Státy musely jednat v době krize velmi iniciativně, aby daly věci do pořádku a posílily základy hospodářství. Upozornil, že Američané v současnosti upřednostňují spoření a investice na úkor spotřeby, k tomu aby globální ekonomika expandovala bude nutné, aby růst mimo USA byl více stimulován domácí spotřebou, než tomu bylo v minulosti.

I přes pochybnosti dlouhodobé udržitelnosti evropské společné měny obhajoval prezident ECB Jean-Claude Trichet euro jako pevnou a důvěryhodnou měnu která si udržuje svou hodnotu v oblasti cenové stability. Rozhovory v Busan připravily náplň schůzky lídrů G20 v Kanadě později tento měsíc, kde bude přítomen i americký prezident Barack Obama. Dvacítka průmyslových zemí diskutovala mimo jiné i čínskou měnu avšak pouze v souvislosti s potřebou pomoci vybalancovat nejlidnatější ekonomiku směrem k větší závislosti na domácí poptávku. USA znovu Čínu vyzvaly aby rychleji prováděla reformy devizového kurzu juanu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.