Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Makro: Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně stagnovala

12.08.2011 | 11:56 0 Komentářů

Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně stagnovala, po růstu o 0,9% v prvním čtvrtletí, uvedl dnes statistický úřad. Většinový konsenzus předpokládal růst ekonomiky o 0,3%. Nulový růst odrážel pokles výdajů domácností o 0,7%, vládní výdaje mezičtvrtletně rostly o 0,1%, investiční výdaje se zvýšily o 0,9%. Dovoz poklesl o 0,9%, zatímco vývoz stagnoval. V meziročním srovnání růst ekonomiky zpomalil z 2,2% na 1,6%.

Vláda projektuje růst ekonomiky o 2,0% v letošním roce a plánuje snížit deficit veřejných financí na 5,7% HDP z 7,1% HDP v roce 2010. Navzdory ujištění ratingových agentur že hodnocení úvěrových závazků Francie není v ohrožení se šíří fámy o schopnosti země udržet nejvyšší rating tváří v tvář zhoršující se fiskální pozice. Prezident Nicolas Sarkozy ve středu na mimořádné schůzce požádal ministra financí, aby předložil dodatečné návrhy na snížení schodku veřejných financí do 24. srpna. V úterý bude jednat v Paříži o dluhové krizi s německou kancléřkou Merkelovou.

Mezinárodní měnový fond v červenci uvedl, že Francie musí vyvinout větší úsilí k dosažení fiskálních cílů, které závisí na rychlosti oživení ekonomiky. Rizika představují dluhové problémy v eurozóně a možné prohlubování krize. Přetrvávají nejistoty ohledně cen energií. MMF předpokládá růst druhé největší evropské ekonomiky v letošním roce o 2,1% a poté zmírnění růstu na 1,9% v roce 2012.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.