Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Makro: Francie snížila prognózu růstu, zvýší daně bohatým

26.08.2011 | 12:02 0 Komentářů

Francie ve středu snížila výhled hospodářského růstu a oznámila dodatečné rozpočtové škrty ve výši 11 miliard eur v letošním a příštím roce. Premiér Francois Fillon oznámil, že vláda snížila výhled HDP na rok 2012 na 1,75% z 2,25%, současně snížila odhad růstu v letošním roce z 2,0% na 1,75%. Program je zaměřen především na daně, včetně tabákových výrobků, alkoholu a dočasnou 3% daň z příjmů vyšší jak 500 tisíc eur. Celkem vláda počítá s dodatečnými příjmy ve výši 1 miliardy eur po zbytek roku 2011 a zhruba 10 miliard eur v roce 2012. Konzervativní vláda bude rovněž usilovat o změnu daně z nemovitostí a kapitálového majetku. Tváří v tvář boje o znovuzvolení v dubnu příštího roku se Sarkozy snaží vyhýbat bolestivým úsporným opatřením, jako v Itálii a ve Španělsku.

“Snížení deficitu je náš posvátný cíl, je to ekonomická a sociální povinnost, protože nemůžeme žít nad poměry navždy,“ uvedl premiér na tiskové konferenci. Schodek veřejných financí Francie činil 7,1% HDP v roce 2010. V letošním roce se vláda zavázala deficit snížit na 5,7% HDP, v roce 2012 na 4,6% HDP a v roce 2013 pod 3,0% HDP. Sarkozy na počátku srpna nařídil rozpočtovému výboru, aby předložil dodatečné návrhy na snížení schodku veřejných financí do 24. srpna.

Navzdory ujištění ratingových agentur že hodnocení úvěrových závazků Francie není v ohrožení se šíří fámy o schopnosti země udržet nejvyšší rating AAA tváří v tvář zhoršující se fiskální pozice. Mezinárodní měnový fond v červenci uvedl, že Francie musí vyvinout větší úsilí k dosažení fiskálních cílů, které závisí na rychlosti oživení ekonomiky. Přestože se úspory zdají být velké, MMF považuje za nezbytné snížit deficit veřejných rozpočtů výrazně pod vládní cíl v roce 2012. Kromě toho vláda neoznámila žádná opatření na rok 2013. Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně stagnovala, po růstu o 0,9% v prvním čtvrtletí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.