Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Makro: Fed zachoval základní úrokovou sazbu a program kvantitativního uvolňování beze změn

28.04.2011 | 10:21 0 Komentářů

Americká centrální banka 27. dubna jednomyslně zachovala základní úrokovou sazbu i velikost programu kvantitativního uvolňování beze změn. Sazba federálních financí 0-0,25% je na nejnižší úrovni v historii od prosince 2008. Bankovní rada v prohlášení uvedla, že hospodářské oživení pokračuje mírným tempem a podmínky na trhu práce se postupně zlepšují. Nárůst cen energií a dalších komodit vyvolává v posledních měsících inflační tlaky.

FOMC předpokládá, že by tyto faktory mohly být přechodné a vývoji inflace bude věnovat velkou pozornost. Dlouhodobá inflační očekávání zůstávají stabilní. V březnovém prohlášení Fedu zaznělo, že hospodářské oživení stojí na pevnějších základech, což v dubnové rétorice nezaznělo.

Fed nadále podporuje politiku reinvestování splátek jistin z držby cenných papírů a dokončení program nákupu dluhopisů za 600 miliard dolarů do konce druhého čtvrtletí, aby co nejlépe podporovala maximální zaměstnanost a cenovou stabilitu. Fed nesignalizuje, že hodlá prodloužit program kvantitativního uvolňování. S ohledem na současné podmínky ekonomiky, zůstanou úrokové sazby na výjimečně nízké úrovni po delší dobu. Předseda Rady guvernérů Fedu Ben Bernanke zdůvodnil rozhodnutí na tiskové konferenci ve 20:15 SEČ, poprvé v historii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.