Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Makro: Fed zachová rozvolněnou měnovou politiku do pololetí 2013

10.08.2011 | 10:01 0 Komentářů

Americká centrální banka v srpnu zachovala základní úrokovou sazbu na nejnižší úrovni v historii 0-0,25%. V prohlášení bankovní rady zaznělo, že je hospodářský růst v tomto roce “výrazně pomalejší“ než se předpokládalo. Indikátory naznačují zhoršení na trhu práce, výdaje domácností stagnují a sektor bydlení je stále v depresi. Fed v současnosti předpokládá, že ekonomické podmínky vyžadují mimořádně nízkou sazbu federálních financí nejméně do pololetí 2013.

Oslabení ekonomické aktivity v prvním pololetí odráží dočasné faktory, včetně tlumícího efektu vyšších cen potravin a energií na kupní sílu domácností, jakož i narušení dodavatelského řetězce v souvislosti s tragickými událostmi v Japonsku. Fed očekává pomalejší oživení ekonomiky i v následujících čtvrtletích, míra nezaměstnanosti bude klesat jen pozvolna na přijatelnou úroveň.

Zaznělo varování, že se rizika ohrožující hospodářský výhled zhmotnila. V červnovém prohlášení Fed uvedl, že je hospodářské oživení “pomalejší než se předpokládalo“ a trh práce vykazuje zhoršení. Inflace v poslední době poklesla poté, co ceny energií a některé komodity sestoupily z dřívějších vrcholů. Dlouhodobá inflační očekávání zůstávají stabilní. Fed dokončil druhé kolo kvantitativního uvolňování podle plánu a zachová stávající politiku reinvestování splátek jistin z držby cenných papírů. Kvůli značné kritice se nezazněl návrh dalších stimulačních opatření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.