Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Makro: Fed bere problémy trhu s bydlením vážně

26.10.2010 | 14:32 0 Komentářů

Předseda Rady guvernérů americké centrální banky Ben Bernanke v pondělí na konferenci FDIC konstatoval, že je Federální rezervní systém znepokojen oznámenými nesrovnalostmi velkých finančních institucí při procesu zabavení nemovitostí a bude zjišťovat, zda se jedná o systematické nedostatky. Americký trh s bydlením je prý stále velmi slabý a vysoká úroveň hypoteční krize může po nějakou dobu přetrvávat. Fed očekává předběžný výsledek přezkumu nesrovnalostí příští měsíc.

Pochybné upisovací praktiky a nevhodné hypoteční produkty pro mnoho dlužníků podle Bernankeho přispěly ke kolapsu trhu s bydlením, který bránil robustnějšímu zotavení ekonomiky z nejhorší recese několika generací. Tyto praktiky a produkty přispěly k problémům v širším odvětví finančních služeb a nakonec odjistily krizi exekucí, která se vyznačuje obrovským pozdvižením na trhu s bydlením. Každý jeden postižený Američan z pěti dluží více než je hodnota jeho nemovitosti a zhruba třetina z nich má nízké kapitálové rezervy a mohou proto ztratit střechu nad hlavou v případě pokračujícího poklesu cen nemovitostí.

Bernanke neudělal žádný odkaz na měnovou politiku ať už z hlediska úrokových sazeb nebo kvantitativního uvolňování. Podle čtvrtletní zprávy Realty Trac vzrostl ve třetím čtvrtletí počet Američanů, kteří přišli o své nemovitosti téměř o 4% na 930 437. Oproti stejnému čtvrtletí 2009 se počet vyvlastnění snížil o 1%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.