Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Makro: Export Číny v listopadu vyskočil o 34,9 pct

10.12.2010 | 12:04 0 Komentářů

Dovoz a vývoz Číny byl v listopadu mnohem silnější, než se předpokládalo. Robustní růst signalizuje rychlejší oživení v USA i Evropě. Čínský vývoz v listopadu meziročně rostl o 34,9%, výrazně rychleji než o 22,9% v říjnu, uvedla statistika čínského celního úřadu. Také poptávka stále roste velmi rychlým tempem. Dovoz do Číny v listopadu vyskočil o 37,7% a následoval 25,3% růst o měsíc dříve. Podle vyjádření úřadu byl objem vývozu a dovozu pro tento měsíc nejvyšší v historii.

Bilance zahraničního obchodu Číny vykázala v listopadu posedmé statný přebytek ve výši 22,9 miliard dolarů, i když nižší než $27,2 mld v říjnu. Většinový konsenzus čekal meziroční růst vývozu o 23,6%, růst dovozu o 24,5% a přebytek zahraničního obchodu $21,2 mld.

Vysoký přebytek zahraničního obchodu a sobotní inflační data zvyšují předpoklady, že čínská centrální banka o víkendu zvýší úrokové sazby. Meziroční růst spotřebitelských cen může v listopadu dosáhnout až 5,1%, což by znamenalo 28-měsíční maximum, uvedla v pátek státní média. Nejnovější data opět vyvolají vlnu kritiky největších obchodních partnerů ohledně směnného kurzu juanu, který je uměle podhodnocen a poskytuje čínským exportérům nekalou výhodou na světových trzích.

Politbyro komunistické strany Číny v pátek zahájilo třídenní hospodářskou pracovní konferenci, která stanoví další směr politiky na příští rok. Masívní přebytek zahraničního obchodu v posledních dvou letech nicméně klesal na pozadí celosvětové finanční krize a robustní domácí poptávky. Přebytek obchodní bilance Číny letos pravděpodobně dosáhne “pouze $190 mld“, což ale představuje snížení téměř o 40% oproti vrcholu $295,5 mld v roce 2008.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.