Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Makro: Eurozóna připravila záchranný balíček pro Řecko

12.04.2010 | 12:49 0 Komentářů

V návaznosti na společné prohlášení zemí šestnáctky eurozóny ze dne 25.března, se členské státy měnové unie dohodly na podmínkách realizace finanční podpory pro Řecko, pokud bude potřeba k zajištění finanční stability v eurozóně jako celek. Členské státy eurozóny jsou připraveny poskytnout financování prostřednictvím dvoustranných úvěrů doporučené Evropskou komisí. Součástí záchranného balíčku bude financování Mezinárodního měnového fondu.

EK začne společně pracovat s ECB, MMF a řeckou vládou na společném programu pomoci v pondělí 12.dubna (včetně podmínek a částek, v návaznosti na doporučení přijatá na únorovém zasedání Rady Ecofin). Členské státy eurozóny současně provedou nezbytné opatření na národní úrovni aby byly Řecku schopny poskytnout rychlou pomoc.

Program pokryje tříleté období a členské státy eurozóny jsou připraveny  v prvním roce přispět ve společném programu spolufinancovaným MMF až 30 miliardami eur. Finanční podpora na následující roky se rozhodne na základě dohody společného programu pomoci. Úroková sazba tříleté fixně úročené půjčky by se mohla pohybovat okolo 5%.

Eurogroup si je jistá, že odhodlání a snahy řeckých autorit i jeho evropských partnerů umožní překonat fiskální a strukturální problémy řecké ekonomiky. Eurogroup vítá plnění rozpočtu v prvních měsících roku, což naznačuje, že dosud přijatá opatření přináší výsledky.

Socialistická vláda zvolená vloni v říjnu se zavázala snížit do konce letošního roku rozpočtový schodek z 12,9% na 8,7%, zvýšením daní a masívními škrty na straně výdajů. Řecký ministr financí Papaconstantinou v Athénách uvedl, že schodek rozpočtu byl v prvním čtvrtletí na dobré cestě, od ledna do března deficit veřejných financí Řecka meziročně klesl o 40% ze 7,1 mld eur na 4,3 miliard eur.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.