Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Makro: Euro hledá dno, výnosy dluhopisů evropské periferie hledají strop a nepovedené aukce italských a belgických dluhopisů

29.11.2010 | 16:47 0 Komentářů

Pondělí měly být dnem uklidnění  a snižování rizikové averze. Alespoň v představách zástupců eurozóny, MMF a také irských představitelů, kteří včera schválili pomoc pro předlužené Irsko. Dnes se však ukazuje, že tyto představy byly liché. Nejenže společná evropská měna zůstává pod tlakem, ale požadované výnosy z dluhopisů zemí europeriferie neustále silně rostou. Příznivý efekt schválení detailního plánu na záchranu irských veřejných financí tak měl pouze několikahodinové trvání.

 

Euro se po třetí hodině k dolaru obchoduje za 1.3113 s negativní tendencí. Klesá však také na dalších měnových párech. Investoři naopak utíkají k bezpečným přístavům amerického dolaru a japonského jenu.

 

Aktuální příčinou potíží eura se staly aukce italských a belgických dluhopisů. Země, které se ještě před několika týdny považovaly za rizikové jen minimálně. Vždyť belgie nemá ve zkratce PIGS ani písmenko (P – Portugal, I – Ireland, G – Greece, S – Spain) a Itálie se vejde pouze do rozšířené zkratky PIIGS.

 

Aukce se vůbec nepovedly. Nejenže požadované úroky se u obou zemí vyšplhaly na vyšší hladiny než u minulých aukcí, ale Itálii se dokonce vůbec nepovedlo část dluhopisů na trhy umístit – nikdo je za nabízenou úrokovou sazbu nechtěl. Navíc tzv. bid to cover ratio, kterým se měří poptávka po dluhopisech, kleslo hluboko pod 2.00 v případě obou zemí.

 

Itálie desetileté dluhopisy prodala s úrokem 4,43 %, což je o téměř půl procenta více než při předchozí aukci. Bid to cover dosáhl pouze 1.27 (předchozí aukce 1,42). Tříleté dluhopisy prodala s úrokem 3,86 % a bid to cover 1.38. Belgie nedopadla o mnoho lépe, přestože požadované výnosy byly nižší než v případě Itále. Desetileté dluhopisy na trhu umístila za úrok 3,75 %, což je, stejně jako v případě Itálie, o téměř půl procenta více než při předchozí aukci. Bid to cover však klesl daleko více než v případě Itálie – o 0,60 bodu na 1,76. Také aukce dluhopisů s jinými dobami splatnosti dopadly ve všech parametrech hůře, než v průběhu předchozích aukcí.

 

Investoří cítí, že eurozóna ani při své nejlepší snaze nebude moci zajistit plnou úhradu dluhopisů všech zemí a za své riziko požadují čím dál vyšší výnosy. Náklady na dluhové financování začínají být neúměrné a řízený bankrot alespoň některých zemí se zdá být nevyhnutelný. Dopad na evropskou měnu by mohl být smrtící. Dnešní aukce byla důkazem, že dluhové problémy Evropu neopustily, naopak. Čím dál více se topí v dluzích a stejně jako v případě tonoucího, který se stébla chytá, si počíná eurozóna. I kdyby se jí nakonec podařilo zachytit a dostat se na břeh, není vůbec jisté, že přežije následný šok.

Výnosy dluhopisů vybraných evropských zemí z dnešního odpoledne naleznete zde:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.