Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Makro: EU svolá krizový sumit na 10.květen

28.04.2010 | 11:14 0 Komentářů

Evropská unie ve středu svolala krizový sumit kvůli prohlubující se  krizi Řecka poté, co agentura Standard & Poor´s snížila Řecku rating do spekulativního pásma. Prezident EU Herman Van Rompuy uvedl, že šestnáctka zemí eurozóny zasedne ke kulatému stolu okolo 10.května a pokusí se vypracovat nákladnou záchrannou operaci. Zdůraznil, že jednání EU a MMF o finanční pomoci Řecku probíhají.

Řecko má 19.května poslední termín na to, aby splatilo dluh ve výši 9 miliard eur a snížení ratingu do spekulativního pásma mu vlastně uzavírá přístup k soukromého kapitálu. Společná euroměna se vůči dolaru v úterý propadla na roční minima a ceny dluhopisů a akcií prudce oslabily. Agentura S&P snížila ocenění úvěruschopnosti také Portugalsku a obává se, že by se krize mohla dále rozšířit.

Řecký ministr financí George Papaconstantinou obvinil Evropu, že žádost Athén dostatečně rychle neřeší a varoval, že 19.květen bude pro Řecko klíčový. Vláda čelí  tlaku nejen ze zahraničí ale i domova, konfederace zaměstnanců vyhlásila na 5.květen generální stávku kvůli liknavému postoji EU a MMF.

Také Německo, přestože s pomocí váhalo potvrdilo, že je připraveno zapojit se do plánu záchrany Řecka a dalo jasný signál, že je třeba jihoevropského spojence podpořit. Generální ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn uvedl, že prozatím nevidí jiné řešení, než Řecko zachránit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.