Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Makro: Ekonomika vykazuje známky oživení, Bank of Japan

10.08.2011 | 11:34 0 Komentářů

Zápis z jednání bankovní rady Bank of Japan z 11-12. července uvedl, že ekonomika vykazuje známky oživení poté, co došlo k uvolnění omezení na straně nabídky způsobené zemětřesením. Průmyslová výroba se zotavila, což vedlo k nárůstu vývozu. Došlo k zlepšení spotřebitelské a podnikatelské důvěry a růstu soukromé spotřeby. Deflační tlaky zmírnily. Na finančních trzích se situace zklidnila, problémy mají některé malé finanční instituce.

Japonská centrální banka jednomyslně zachovala základní úrokovou sazbu na 0-0,10% a velikost programu kvantitativního uvolňování. Spustila úvěrový program pro finanční instituce s ohledem na budoucí rekonstrukce a obnovu. Centrální banka zopakovala, že komplexní uvolnění měnové politiky musí hrát významnou roli při obnově hospodářství po nejhorším zemětřesení v dějinách. Rizika pro ekonomický výhled vyžadují náležitou pozornost s ohledem na změny nálady domácností a nejistoty spojené s omezením dodávek elektrické energie.

Oproti dubnovému odhadu sestupně revidovala předpověď růstu HDP na 0,4%, z dubnové projekce 0,6%, kvůli výraznému poklesu bezprostředně po zemětřesení. Zachovala odhad růstu spotřebitelských cen kromě potravin na 0,7% a vzestupně revidovala index cen výrobců o 0,2% na 2,4%. Projekci hospodářského růstu v roce 2012 udržela beze změn na 2,9%. Japonská ekonomika je v recesi, v prvním čtvrtletí HDP poklesl o 0,9% a následoval -0,7% v 4Q 2010.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.