Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Makro: Ekonomický sentiment Německa se v lednu opět zhoršil

19.01.2010 | 13:30 0 Komentářů

Ekonomický sentiment Německa se podle průzkumu institutu ZEW v lednu opět zhoršil kvůli budoucímu výhledu a obavám z velmi pomalého hospodářskému zotavení. Zatímco exportéři strojních zařízení vidí solidní budoucí příležitosti, automobilový a spotřebitelský sektor bude v následujícím půlroce pravděpodobně v útlumu. Finanční experti projektují celkové zotavení největší evropské ekonomiky v roce 2010, tato cesta bude ale zdlouhavá a těžká.

Ukazatel hospodářského sentimentu Německa ZEW se v lednu počtvrté zhoršil, tentokrát o 3,2 bodu na 47,2 bodů, více než o 0,7 bodu na 50,4 bodů v prosinci. Průměrné analytické odhady očekávaly snížení na 50,0bodů. Sentiment stále převyšuje historický průměr 27,1 bodů.

Indikátor hodnocení současné hospodářské situace Německa opět rostl, tentokrát o 4,0 body na -56,6 bodů. Ukazatel očekávání eurozóny se v lednu naopak opět zhoršil, ztratil 1,6 bodů a klesl na +46,4 bodů, v Německu o 3,2 bodu na +47,2. Indikátor hodnocení současné ekonomiky eurozóny vyskočil o 5,1 bodů na -62,7 bodů, je ale stále velmi slabý.

Mannheimské Centrum pro ekonomický průzkum (ZEW) v lednu oslovil asi 300 německých analytiků a investorů ohledně hodnocení domácí ekonomiky a celé eurozóny. Tato statistika předchází klíčovému průzkumu podnikatelského klimatu Německa Ifo, který vyjde 26.ledna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.