Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Makro: Ekonomický sentiment Německa se v dubnu značně zlepšil

20.04.2010 | 12:04 0 Komentářů

Ekonomický sentiment Německa se podle průzkumu institutu ZEW v dubnu významně zlepšil a to jak výhledem tak současnou situací. Finanční odborníci očekávají v následujícím půlroce pokračující zotavení z hospodářské krize, optimistický výhled zlepšuje nárůst podnikových zakázek a vývoz. Shodují se ve výhledu, že zejména současná exportní poptávka oživuje strojírenský, ocelářský a chemický průmysl a impulzy jsou nezbytné ke stabilizaci německé ekonomiky.

Ukazatel ZEW hospodářského výhledu Německa v dubnu vyskočil o 8,5 bodu na 53,0 bodů. Byl to první vzestup po šesti měsících poklesu, přičemž zlepšení očekává 59,2% zatímco zhoršení jen 6,2% dotazovaných investorů. Výsledek je tak výrazně příznivější než očekávání trhu. Průměrné analytické odhady předpovídaly vzestup o 0,6 na 45,1bodů. Ukazatel převyšuje historický průměr 27,3 bodů.

Indikátor hodnocení současné hospodářské situace Německa v dubnu vylétl o 12,7 bodu na -39,2 bodů a zaznamenal už 12 měsíců růstu. Dobrou situaci vidí jen 3,7% analytiků, špatnou naproti tomu vysoké procento 42,9% oslovených investorů. Ukazatel výhledu ekonomiky eurozóny vzrostl o 8,1 bodů na +46,0 bodů. Indikátor hodnocení současné ekonomické situace eurozóny vyskočil 8,9 bodů na -52,4 bodů.

Mannheimské Centrum pro ekonomický průzkum (ZEW) oslovilo v dubnu okolo 300 německých analytiků a investorů ohledně hodnocení domácí ekonomiky a celé eurozóny. Tato statistika předchází klíčovému průzkumu podnikatelského klimatu Německa Ifo, který vyjde 23.dubna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.