Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Makro: Ekonomický sentiment Německa je v prosinci stabilní

14.12.2010 | 14:28 0 Komentářů

Indikátor ekonomického sentimentu (očekávání) Německa setrval v prosinci téměř beze změn a následoval výrazný vzestup o měsíc dříve. Ekonomická očekávání pramení nejen z exportních aktivit ale i z optimismu na trhu práce, jenž stimuluje domácí poptávku. V říjnu se německá průmyslová výroba i objednávky vyvíjely příznivě a přispěly k hospodářskému oživení. Mezi negativní faktory patří konsolidace rozpočtů v mnoha evropských zemích. Inflační tlaky v Číně a opatření centrální banky patří mezi rizikové faktory pro německý export.

Ukazatel důvěry investorů se v prosinci zvýšil o 2,5 na 4,3 bodů a následoval skokový růst o 9,0 bodů na +1,8 bodu v listopadu, uvedl poslední průzkum institutu ZEW. Současná hladina indikátoru nadále setrvává pod dlouhodobým průměrem +26,8 bodů. Výsledek znovu předčil očekáváním trhu. Většinový konsenzus předpokládal 4,0 body. Letos v dubnu se index pohyboval na úrovni 53,0 bodů.

V prosincovém průzkumu ZEW očekává zlepšení německé ekonomiky 22,2% dotazovaných analytiků a investorů, o 2,7% více než v listopadu. Zhoršení ekonomiky předpokládá 17,9% analytiků (+0,2%), pro žádnou hlasovalo 59,9% o 2,9% méně než o měsíc dříve.

Indikátor současné ekonomické situace Německa v prosinci vzrostl o 1,1 na 82,6 bodů, indikátor očekávání eurozóny stoupl o 1,7 na 15,5 bodů, ukazatel současné ekonomické situace eurozóny se zhoršil o 3,6 na -4,6 bodů. Průzkum byl institutem ZEW proveden od 29. listopadu do 13. prosince za účasti 266 analytiků a investorů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.