Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Makro: Ekonomický sentiment eurozóny v září prohloubil pokles

29.09.2011 | 13:48 0 Komentářů

Ekonomický sentiment eurozóny oslabil sedm měsíců v řadě. Zhoršení nastalo ve všech sektorech, zejména v průmyslu a ve službách. Negativní výsledky přišly z Francie a Itálie, následovalo Německo, Španělsko a Nizozemí. Nad dlouhodobým průměrem se udržel pouze v Německu. Průzkum Evropské komise za září uvedl, že index ESI oslabil o 3,4 na 95,0 bodů, nejnižší úroveň od prosince 2009. Nad dlouhodobým průměrem 100 bodů se udržel do července letošního roku. Výsledek zaostal za očekáváním na úrovni 96 bodů.

Důvěra v sektor průmyslu poklesla na 1,5- leté minimum a odrážela negativní očekávání ohledně nových zakázek, výroby i zásob dokončené výroby. Oproti předchozím dvěma měsícům došlo k určitému zlepšení hodnocení současné produkce. V sektoru služeb byla současná i budoucí poptávka hodnocena jako výrazně slabší, zatímco inflační obavy ustoupily do pozadí.

Klíčový indikátor spotřebitelské důvěry poklesl na 25- měsíční minimum a odrážel nejistý hospodářský výhled, vyšší nezaměstnanost a zhoršení finanční situace. V maloobchodu důvěra kvůli současné situaci poklesla na 18- měsíční minimum.

Ve stavebnictví se zhoršila na osmiměsíční minimum a setrvala pod dlouhodobým průměrem. V sektoru finančních služeb poklesla pátý měsíc a odrážela prohlubující se dluhovou krizi. Ekonomický sentiment celé 27EU v září oslabil o 3,4 na 94,0 bodů, nejnižší hladinu od listopadu 2009.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.