Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Makro: Ekonomický sentiment eurozóny se v květnu zhoršil

31.05.2010 | 14:21 0 Komentářů

Ekonomický sentiment (ESI) eurozóny v květnu zastavil tříměsíční růst zhoršením většiny ukazatelů, zejména maloobchodu a stavebnictví. Kvůli hospodářskému výhledu zaznamenal propad i ukazatel spotřebitelské důvěry. Významný pokles reportovalo Řecko, Španělsko, dále Francie, Itálie a Portugalsko. Zdravý růst pak Německo, Rakousko, Belgie nebo Nizozemí.

Průzkum Evropské komise v květnu uvedl, že ekonomický sentiment klesl ze 100,6 bodu na 98,4 bodů poté, co v dubnu překonal dlouhodobý průměr poprvé od března 2008. Výsledek ovlivnila změna klasifikace NACE 2, zatímco ještě do dubna 2010 se prováděla podle klasifikace NACE 1. Výsledek zaostal za odhady. Většinový konsenzus analytiků předpokládal 100,6 bodů.

Většina ukazatelů kromě sektoru služeb setrvala v záporném teritoriu. Důvěra sektoru průmyslu v květnu klesla o 1 bod na -6 bodů, ukazatel je vysoko nad loňskou hladinou a stále nejvýš od června 2008. Klíčový indikátor spotřebitelské důvěry se zhoršil o 3 body na -18 bodů, hladinu naposledy dosaženou v říjnu 2009. Ukazatel důvěry v sektor finančních služeb, který není zahrnut do ESI, klesl o 4 body na 21 bodů. Důvěra v maloobchod se propadla o 4 body zpět na říjnovou hladinu -5 bodů. Indikátor důvěry v sektor stavebnictví klesl o 3 na -28 bodů, ve stejném období před rokem dosahoval -34 bodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.