Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Makro: Ekonomický sentiment eurozóny poklesl na 1,5- leté minimum

30.08.2011 | 12:51 0 Komentářů

Ekonomický sentiment zemí eurozóny oslabil třetí měsíc, ztráta důvěry byla zvláště výrazná v oblasti služeb, maloobchodu a mezi spotřebiteli. Mírné zlepšení nastalo pouze ve stavebnictví. Negativní výsledky přišly z Německa a Nizozemska, v menší míře z Itálie a Španělska. Dlouhodobý průměr ESI předčil pouze v Německu.

Průzkum Evropské komise za srpen uvedl, že index ESI eurozóny poklesl o 4,7 bodu na 98,3 bodů, nejnižší úroveň od ledna 2010 a zaznamenal šestý meziměsíční pokles v řadě. Nad dlouhodobým průměrem 100 bodů se udržel pouze jeden rok. Meziměsíční pokles byl největší od října 2008. Výsledek zaostal za očekáváním na úrovni 100,5 bodů.

Důvěra v sektor průmyslu a služeb poklesla na roční minimum. V průmyslu se udržela nad dlouhodobým průměrem. Zatímco inflační obavy ustoupily do pozadí, přetrvává negativní očekávání ohledně nových zakázek a výroby. Negativní je současné hodnocení exportních objednávek, produkce i zásob. V sektoru služeb byla současná i budoucí poptávka hodnocena jako výrazně horší. Klíčový indikátor spotřebitelské důvěry poklesl na 14- měsíční minimum a odrážel nejistý hospodářský výhled, obavy z vyšší nezaměstnanosti a zhoršení finanční situace. V maloobchodu se důvěra propadla na 17- měsíční minimum.

Nejslabší komponent sektor stavebnictví, vykázal nepatrné zlepšení sentimentu, avšak setrval pod dlouhodobým průměrem. Indikátor důvěry v sektor finančních služeb, který není zahrnut v ESI, se kvůli prohlubující se dluhové krizi propadl na dvouleté minimum. Ekonomický sentiment celé 27EU v srpnu poklesl o 5 bodů na 1,5- leté minimum 97,3 bodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.