Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Makro: Ekonomický sentiment eurozóny oslabil na 11- měsíční minimum

28.07.2011 | 14:17 0 Komentářů

Ekonomický sentiment zemí eurozóny v červenci opět oslabil, zejména v průmyslu a ve službách. Negativní výsledky přišly z Itálie, Španělska, opět z Nizozemí, Německa a také z Francie. Dlouhodobý průměr ESI předčil pouze ve dvou zemích, v Německu a ve Francii.

Průzkum Evropské komise za červenec uvedl, že index ekonomického sentimentu eurozóny poklesl o 2,2 bodu na 103,2 bodů, nejnižší úroveň od srpna 2010 a zaznamenal pátý meziměsíční pokles v řadě. Nad dlouhodobým průměrem 100 bodů se udržel od července 2010. Výsledek zaostal za negativním očekáváním 104,0 bodů.

Důvěra v sektor průmyslu byla nejslabší od října loňského roku, v sektoru služeb oslabila na půlroční minimum. Oba ukazatelé setrvaly nad dlouhodobým průměrem. Zatímco inflační obavy ustoupily do pozadí, přetrvává negativní očekávání ohledně zaměstnanosti v průmyslu, kvůli slabosti nových zakázek. V sektoru služeb se výhled ohledně zaměstnanosti zlepšil. Klíčový indikátor spotřebitelské důvěry poklesl na tříměsíční minimum a pod dlouhodobý průměr. V maloobchodu se propadl na téměř roční minimum.

Nejslabší komponent sektor stavebnictví, vykázal nepatrné zhoršení sentimentu, avšak setrval hluboko pod průměrem. Indikátor důvěry v sektor finančních služeb, který není zahrnut v ESI, zaznamenal kvůli dluhové krizi volný pád na dvouleté minimum. Ekonomický sentiment celé 27EU se v červenci zhoršil o 2,2 na roční minimum 102,4 bodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.