Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Makro: Ekonomický sentiment eurozóny je v říjnu opět příznivý

29.10.2010 | 10:13 0 Komentářů

Ekonomický sentiment eurozóny zaznamenal v říjnu další zlepšení a to zejména v průmyslu a stavebnictví. Indikátor byl v počátku čtvrtého čtvrtletí na dohled úrovni před krizí. Od května, kdy se průzkum provádí podle hodnocení NACE 2, nepřetržitě akceleruje. Robustní růst zaznamenali ve Franci a Nizozemí, pouze mírně zlepšení v Německu a Itálii a pokles ve Španělsku.

Průzkum Evropské komise v říjnu potvrdil, že se indikátor ESI zvedl o 0,9 bodů na 104,1 bodů a následoval přírůstek o stejnou hodnotu v září. Byla to nejvyšší úroveň od ledna 2008. Nad dlouhodobým průměrem 100 bodů nepřetržitě setrvává od července. Výsledek průzkumu opět předčil očekávání trhu. Většinový konsenzus předpokládal 103,5 bodů.

Většina ukazatelů ale v říjnu stagnovala. Důvěra v sektor průmyslu rostla o 2 body na dvouletý vrchol 0 bodů. Ukazatel důvěry v sektor služeb stagnoval na hladině +8 bodů. Klíčový indikátor spotřebitelské důvěry stagnoval třetí měsíc na -11 bodů, ukazatel důvěry v maloobchod stagnoval na -1 bodu. Nejslabší komponent, indikátor důvěry v sektor stavebnictví, vzrostl o 1 na -25 bodů. Indikátor důvěry v sektor finančních služeb, který není zahrnut v ESI, zaznamenal znovu pokles o 3 na 19 bodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.