Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Makro: Ekonomická aktivita klesla v několika oblastech, Béžová kniha Fedu

09.06.2011 | 11:12 0 Komentářů

Béžová kniha americké centrální banky, zpráva o stavu ekonomiky za posledních šest týdnů, popisuje zpomalení růstu hospodářské aktivity ve čtyřech z dvanácti oblastí Fedu, New York, Philadelphia, Atlanta a Chicago. Zemětřesení v Japonsku mělo negativní dopad na výrobní aktivitu především na severovýchodu USA. Trvalé zotavení hlásil Dallas, ostatní oblasti stabilní tempo růstu, především ve zpracovatelském sektoru. Krátkodobý výhled byl většinou optimistický, oproti poslednímu průzkumu došlo k nepatrnému zhoršení.

Aktivita v oblasti nefinančních služeb nadále posilovala ve většině oblastí, kromě St Louis. Solidní růst zejména v oblasti cestovního ruchu, informačních technologií a dopravy. Spotřebitelské výdaje byly utlumené, kvůli rostoucím nákladům za energie a potraviny. Automobilové tržby se zvyšovaly ve většině oblastí, kromě severovýchodu, kde došlo k přerušení dodávek z Japonska.

Slabost byla evidentní na trh bydlením, zlepšení trhu s nájemním bydlením kompenzoval pokles poptávky po nemovitostech a bytové výstavbě. Situace na trhu komerčních nemovitostí byla stabilní. Podmínky na trhu práce se obecně zlepšovaly, mnoho oblastí zaznamenalo nedostatek kvalifikovaných sil. Tlaky na mzdy byly nadále slabé nebo utlumené. Vyšší ceny komodit vytvářely tlaky na ceny. Vstupy rostly ve většině oblastí, zejména u zemědělských komodit, ropných produktů a průmyslových kovů. Ceny dokončené výroby vzrostly jen mírně, s výjimkou potravin a energií. Nízké zásoby přispěly k nárůstu použitých osobních vozidel.

Poptávka po úvěrech byla popisovaná jako smíšená. U úvěrů na bydlení stagnovala, u spotřebitelských úvěrů se mírně zvyšovala, u podnikatelských úvěrů byla velmi silná. Kvalita bankovních služeb se výrazně zlepšila, úvěrové standardy byly smíšené, u hypoték kvůli rostoucí delikvenci zpřísněné. Béžová kniha shromažďuje informace o stavu ekonomiky před zasedáním bankovní rady (21-22.června). V dubnu Fed zachoval základní úrokovou sazbu na 0 – 0,25% i velikost programu kvantitativního uvolňování. Předseda Rady guvernérů Ben Bernanke potvrdil, že Fed dokončí program odkupu aktiv do konce druhého čtvrtletí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.