Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Makro: ECB v lednu drží úrokové sazby beze změny na 1,00 pct

14.01.2010 | 14:47 0 Komentářů

Evropská centrální banka rozhodla v lednu podle očekávání a ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 1,00%. Ta je na nejnižší hladině v historii od loňského května. Analytické odhady nečekají první zvýšení sazeb v eurozóně dříve, než ve druhé pololetí 2010. Prezident Jean-Claude Trichet vystoupí na tiskové konferenci ve 14:30. Očekává se, že potvrdí postoj ECB nastíní výhled ekonomiky.

Hospodářská situace eurozóny se stabilizovala, nejistota je stále velmi vysoká, nezaměstnanost je nejvyšší za 10 let, přetrvávají potíže bank a některé členské země setrvaly v poklesu. Inflace je stále hluboko pod cílem ECB. Podmínky bankovního sektoru se ale významně zlepšují a ekonomika unie má pravděpodobně nejhorší období krize už za sebou.

V prosinci bankovní rada ECB potvrdila, že stáhne některá mimořádná opatření. Jednoroční refinanční tendr komerčním bankám byl 16.prosince přidělen naposledy. ECB rovněž souhlasila s poslední šestiměsíční refinanční operací 31.března. Eurosystém bude nadále poskytovat likviditu bankovnímu systému.

HDP eurozóny rostl ve třetím čtvrtletí 2009 o 0,4%, poprvé po pěti čtvrtletích poklesu. V recesi setrvaly tři členské země eurozóny Španělsko, Řecko a Kypr. Navíc Řecko má vysoké dluhy, hrozí mu bankrot a Irské banky mají potíže. ECB očekává v roce 2009 pokles HDP od 3,9% až 4,1% a pro letošní rok odhaduje růst mezi 0,1% až 1,5%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.