Středa 22. září. Svátek má Darina.

Makro: ECB v červnu drží úrokové sazby beze změn na 1,00 pct

10.06.2010 | 15:46 0 Komentářů

Evropská centrální banka rozhodla 10.června podle očekávání a ponechala základní úrokovou sazbu beze změn na 1,00%. Refinanční sazba je v eurozóně na nejnižší hladině v historii od května 2009. Současně ECB ponechala beze změn marginální sazbu na 1,75% a depozitní sazbu na 0,25%.

Krotká inflace v eurozóně poskytuje ECB prostor držet nízké úrokové sazby dlouhodobě. Index spotřebitelských cen v květnu meziročně rostl o 1,6% a pohyboval se pod 2,0% inflačním pásmem centrální banky. Prezident ECB Jean-Claude Trichet a nově jmenovaný vice prezident ECB Vitor Constancio vystoupí na tiskové konferenci ve Frankfurtu ve 14:30.

Očekává se, že se Trichet bude z velké části věnovat dluhové krizi, programu odkupu dluhopisů a novým opatření centrální banky, která mají usnadnit a zprůhlednit fungování finančních trhů. ECB pravděpodobně zveřejní i nejnovější projekce inflace a HDP. Poté, co ECB 10.května zahájila odkup dluhopisů, se rozhořela diskuse ohledně dopadu opatření na inflaci. K dnešnímu dni nakoupila centrální banka evropské dluhopisy v hodnotě 40,5 miliardy eur.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.