Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Makro: ECB předpokládá pomalé oživení eurozóny a nutnost řešení řecké krize

08.04.2010 | 18:39 0 Komentářů

Evropská centrální banka předpokládá, že ekonomika šestnáctky zemí eurozóny poroste průměrnou rychlostí v roce 2010, inflace zůstane střednědobě ukotvená, nízké využití kapacit bude tlumit investice a spotřeba bude bržděna slabostí pracovního trhu, uvedl ve čtvrtek její prezident Jean-Claude Trichet na tiskové konferenci po skončení hlasování o úrokových sazbách. Bankovní rada ECB v dubnu podržela základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změn na 1,00%. Zápůjční sazba je v eurozóně na nejnižší hladině v historii od loňského května.

HDP eurozóny v posledním čtvrtletí 2009 nečekaně stagnoval po růstu o 0,4% ve třetím čtvrtletí. Eurozóna ukončila dlouhé období pěti čtvrtletí recese. V roce 2009 klesl HDP eurozóny o 4,1% po růstu o 0,6% v roce 2008. Pro rok 2010 ECB odhaduje růst o 0,8%.

Trichet zopakoval podporu při řešení řecké krize a hovořil o připravovaném rámci pro kolaterály, klíčové pro Řecko a jeho banky. Důležité je aby měly řecké banky přístup k fondům ECB a mohly nabízet státní dluhopisy jako zástavu navzdory snížení ratingu. Otevřeně se hovořilo i o možné pomoci MMF. V prostředí nejistoty výnosy řeckých dluhopisů ve čtvrtek vylétly na 7,322%, na nejvyšší hladinu od roku 2001, kdy jihoevropská země přistoupila do eurozóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.