Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Makro: ECB a země eurozóny vyzvaly Portugalsko, aby požádalo o nouzové úvěry

26.11.2010 | 11:24 0 Komentářů

Evropská centrální banka a většina zemí eurozóny vyzývají Portugalsko, aby následovalo příklad Irska, které formálně požádalo o finanční pomoc z evropského stabilizačního fondu, uvedl páteční deník Financial Times Deutschland. Portugalsko je po Řecku a Irsku další slabou a zadluženou ekonomikou eurozóny. Ministr financí Santos v půlce listopadu připustil, že jeho země bude potřebovat nouzové úvěry. Výnosy portugalských vládních dluhopisů rostou a signalizují obavy investorů.

Zdroj spolkového ministerstva financí uvedl, že pokud Lisabon přijme půjčku ze stabilizačního fondu, bylo by to dobré pro sousední Španělsko, jejíž banky mají vysokou účast v Portugalsku. Pro ECB je klíčové předejít kolapsu páté největší ekonomiky eurozóny.

Nejvyšší představitelé EU ve čtvrtek snažili uklidnit trhy, poté co se výpůjční náklady Portugalska a Španělska šplhaly do rekordních výšin.

Německá kancléřka Angela Merkelová tento týden uvedla, že euro je v mimořádně vážné situaci, avšak je si jistá, že eurozóna krizi překoná a bude ještě silnější. Na konferenci v Berlíně poznamenala, že Evropa současnosti ukazuje více solidarity než před rokem. Šéf úřadu EFSF Klaus Regling uvedl pro německý deník Bild, že nevidí žádné nebezpečí krachu společné evropské měny, stejný názor zastává i předseda ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.