Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Makro: Důvěra stavitelů domů USA v srpnu stagnovala

15.08.2011 | 17:20 0 Komentářů

Důvěra amerických stavitelů rodinných domů v srpnu stagnovala na slabé úrovni, před měsícem se odrazila z devítiměsíčního minima. Sektor stále čelí restriktivnímu úvěrovému prostředí a převisu nabídky nad poptávkou. Nejistá ekonomická situace odrazuje mnoho potenciálních kupců navzdory nejlepší dostupnosti bydlení v posledních dekádách.

Realitní index (HMI) v srpnu stagnoval na úrovni 15 bodů, po zvýšení o 2 body v červenci, uvedl průzkum celonárodní asociace stavitelů domů NAHB a Wells Fargo. Neutrální hladina 50 odděluje růst od poklesu. HMI byl pouze o dva body vyšší než ve stejném období loňského roku. V roce 1997 se v době vrcholu pohyboval na úrovni 70 bodů. Průzkum odráží současné i budoucí podmínky na trhu a zájem zákazníků. Na historické minimum 8 bodů ukazatel sklouzl v lednu 2009.

Indikátor současné situace v srpnu vyskočil na nejvyšší úroveň od ledna. Budoucí index (pro následujících šest měsíců) naopak poklesl na tříměsíční minimum a indikátor zájmu zákazníků předčil o 1 bod nejnižší hladinu v letošním roce. Regionálně byl nejlepší sentiment stavitelů na severovýchodu, nejslabší na americkém středozápadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.