Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Makro: Důvěra stavitelů domů USA v říjnu vyskočila na 1,5- letý vrchol

18.10.2011 | 17:17 0 Komentářů

Důvěra amerických stavitelů rodinných domů zaznamenala největší nárůst od dubna loňského roku v době stimulačních opatření federální vlády. Zlepšení patrně odráží zájem kupujících na některých trzích, nejlepší dostupnost bydlení posledních několik dekád a pokles vyvlastnění. Sektor ale nadále čelí restriktivnímu úvěrovému prostředí a převisu nabídky nad poptávkou.

Realitní index (HMI) v říjnu posílil o 4 na 18 bodů, nejvyšší hladinu od května loňského roku, podle průzkumu celonárodní asociace stavitelů domů NAHB a Wells Fargo. HMI sleduje tři komponenty – současné a budoucí podmínky na trhu a zájem zákazníků. Neutrální hladina 50 odděluje růst od poklesu. Ve stejném období loňského roku se HMI pohyboval na hladině 15 bodů. Na historické minimum 8 bodů sklouzl v lednu 2009. V roce 2007 před recesí vykazoval průměr indexu 28 bodů, v době svého vrcholu v roce 2005 dokonce 70 bodů.

Všechny indikátory se v říjnu zlepšily, největší měrou index budoucí situace na sedmiměsíční maximum, současný index vyskočil na nejvyšší úroveň od dubna loňského roku a indikátor zájmu zákazníků na pětiměsíční vrchol. Regionálně zaznamenal sentiment stavitelů domů rekordní nárůst na americkém západu, zlepšení na jihu a středozápadu a pouze stagnaci na severovýchodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.