Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Makro: Důvěra stavitelů domů USA se v dubnu zhoršila

18.04.2011 | 17:37 0 Komentářů

Důvěra amerických stavitelů domů se kvůli výhledu zhoršila a s výjimkou března stagnuje na velmi nízké úrovni pátý měsíc. Stavební společnosti nadále pozorně monitorují známky oživení ekonomiky, poptávku a úvěrové podmínky. Negativně vnímají vyvlastnění, následné prodeje a úvěrové podmínky jak pro stavitele, tak pro zákazníky.

Dubnový průzkum celonárodní asociace stavitelů domů NAHB a Wells Fargo uvedl, že realitní index (HMI) nečekaně klesl o 1 na 16 bodů. Ve stejném období vloni dosahoval 19 bodů. Průzkum odráží současný a budoucí sentiment prodeje jednogeneračních domů a zájem zákazníků. V květnu loňského roku HMI vyskočil na 22 bodů a atakoval tříletá maxima, podpořen federální politikou bydlení. Na historické minimum 8 bodů klesl v lednu 2009.

Hladina 50 odděluje růst od poklesu, průzkum začal v lednu 1985. V době svého vrcholu v roce 2005 index osciloval okolo úrovně 70 bodů. Indikátor současné situace se v dubnu snížil o 1 na 16 bodů, budoucí index (pro následujících šest měsíců) se propadl o 3 na 23 bodů. Indikátor zájmu zákazníků stoupl o 1na 13 bodů. Regionálně zaznamenal sentiment zlepšení pouze na americkém severovýchodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.