Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Makro: Důvěra amerických stavitelů domů v lednu opět klesla, NAHB

19.01.2010 | 19:49 0 Komentářů

Pesimismus mezi americkými staviteli domů se v lednu prohloubil, důvěra je proto nejnižší od loňského června. Přetrvávající slabost ekonomiky, vysoká nezaměstnanost a nárůst počtu vyvlastnění negativně ovlivňuje americký trh s bydlením. Na trhu jsou přitom z hlediska dostupnosti nejlepší podmínky ke koupi nemovitosti v historii Spojených Států.

Podle představitelů celonárodní Asociace stavitelů domů bude zotavení bytové trhu po hypoteční a finanční krizi dlouhodobé. Míra úspor domácností sice roste avšak přísné podmínky bank kvůli nesplácení závazků budou pro spotřebitele i stavitele další překážkou udržitelného zotavení.

Zpráva Celonárodní asociace stavitelů domů NAHB a Wells Fargo uvedla, že realitní tržní index v lednu klesl o 1 bod na 15 bodů. Analytické odhady naopak čekaly růst na 17 bodů. V prosinci ukazatel také smazal 1 bod na 16 bodů. Ve stejném období vloni HMI dosahoval 8 bodů, což byla nejnižší hladina v historii. Hladina 50 odděluje expanzi od poklesu sektoru, statistika se začala měřit v lednu 1985.

Indikátor současné situace se zhoršil o 1 bod na 15 bodů, je nejníže od loňského června. Ukazatel očekávaných prodejů v následujícím půlroce stagnoval na hranici 26 bodů. Indikátor zájmu zákazníků smazal 1 bod a klesl na desetiměsíční minimum 12 bodů.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.