Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Makro: Důvěra amerických stavitelů domů v dubnu roste, NAHB

16.04.2010 | 10:53 0 Komentářů

Pesimismus mezi americkými staviteli domů v dubnu klesal, zájem o státní podporu na poslední chvíli podpořil současnou situaci, zatímco nejistota budoucího vývoje přetrvávala. Daňový stimul pro zájemce o první bydlení skončí na začátku prvního čtvrtletí. V březnu byly na trhu nejlepší podmínky v historii Spojených Států. Fed k 31.březnu ukončil program odkupu HZL od hypotečních bank. Úrokové sazby z úvěrů na počátku dubna poté vyskočily na nejvyšší hladinu od srpna 2009. Výhled stále zhoršuje narůstající počet vyvlastnění, obrovská zásoba domů na trhu a tvrdé standardy bank pro stavebníky a domácnosti.

Dubnová zpráva Celonárodní asociace stavitelů domů NAHB a Wells Fargo uvedla, že realitní tržní index vyskočil o 4 body na 19 bodů, nejvyšší hladinu od loňského září. Analytické odhady přitom čekaly 16 bodů. Hladina 50 odděluje expanzi od poklesu, statistika se začala měřit v lednu 1985.Ve stejném období vloni HMI dosahoval jen 14 bodů a v době vrcholu, v roce 2005, HMI osciloval okolo hranice 70 bodů.

Indikátor současné tržní situace vylétl o 5 bodů na 20 bodů. Ukazatel očekávaných prodejů přidal 1 bod na 25 bodů, byl ale nejslabší za posledních 12 měsíců. Indikátor zájmu zákazníků vyskočil o 4 body na sedmiměsíční maximum 14 bodů. Mírně optimistický výhled mají stavitelé na jihu a středozápadu USA, na západu je sentiment nejslabší od loňského května.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.