Středa 22. září. Svátek má Darina.

Makro: Čína zvedla úrokové sazby, povinné rezervy

13.01.2010 | 12:39 0 Komentářů

Čínská centrální banka v úterý překvapila finanční trhy zpřísněním základní úrokové sazby o 8 bázických bodů na 1,84% a navýšením povinných bankovních rezerv o 0,5% s platností od 18.ledna 2010. Omezení toku úvěrů odráží znepokojení People Bank of China nad možným nárůstem inflace a odhodlání předejít bublinám cen aktiv v roce 2010, poté co skončí globální krize. Akciové trhy reagovaly na opatření Číny poklesem obavami, že tento krok asijského obra přibrzdí.

Nařízení navýšit povinné rezervy komerčních bank o 5% na 15%, je první změna čínské centrální banky od ledna 2008. Zemědělské úvěrová družstva a další finanční instituce na venkově tuto povinnost nemají protože musí mít dostatečné zdroje k financování jarních zemědělských prací. Jejich povinné rezervy 13,5% se proto nezměnily.

Čínské banky poskytly v období leden až říjen úvěry v celkovém objemu 8,95 bilionů juanů ($1,3 bil), což je dvojnásobek oproti stejném období vloni. Příliv kapitálu do realitního a akciového trhu a rekordní ceny bydlení v Šanghaji, Beijingu a dalších velkých čínských městech vyvolávají vrásky čínských politiků.

Ceny jídla, jakožto velmi citlivý barometr miliardové země rovněž startují vzhůru, poté co spekulanti ve velkém skupují zásoby česneku a dalších základních  potravin. CPI se po devíti měsících záporných hodnot v listopadu zvedl o 0,6%. Čínská vláda poskytla ekonomice stimul ve výši 4 bilionů juanů, ($586 mld) a očekává v roce 2009 růst HDP o 8,3%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.