Středa 22. září. Svátek má Darina.

Makro: Čína slibuje rozsáhlé ekonomické změny

07.03.2011 | 15:54 0 Komentářů

Čínská vláda přislíbila přestavbu hospodářského mechanismu s cílem zlepšit postavení spotřebitelů a podnikatelů, nijak ale nenaznačila, jak bude řešit politicky nestabilní reformy. Premiér Wen Jiabao o víkendu nastínil cíle pro rok 2011 v souladu s říjnovým plánem pětiletky. Chce zachovat udržitelný hospodářský růst spotřebou, rozvojem služeb a výrobou špičkových technologií. Splnění tohoto cíle bude vyžadovat rozsáhlé reformy, což může vyvolat odpor uvnitř komunistické strany. Podle pozorovatelů vláda již změny v uplynulých letech avizovala, učinila jen velmi málo k jejich naplnění.

Vládní návrhy omezit růst investic do veřejných projektů a továren bude v přímém rozporu s požadavky místních komunistických lídrů. Premiér uvedl, že Peking bude podporovat spotřebitelské výdaje, včetně poskytování dotací pro chudé venkovské obyvatelstvo s cílem zúžit propastný rozdíl mezi bohatou elitou a chudou většinou. Plán počítá s nižšími dotacemi státních podniků na úkor sociálních výdajů a vyšší minimální mzdy.

Tento krok je ale v přímém rozporu s kampaní Pekingu vybudovat nadnárodní giganty v řadě průmyslových odvětví, od bank po ropné a letecké společnosti. Regulační orgány, které dohlížejí na špičkové čínské korporace ale upozorňují, že jsou méně konkurenceschopné, než jejich zahraniční protějšky, což vyvolává pochybnosti, jak budou nadále fungovat bez vládní podpory.

Předseda vládní plánovací agentury Zhang Ping řekl, že je třeba vytvořit dlouhodobý mechanismus na podporu domácí poptávky. “V minulém období pětiletky jsme se zaměřili na růst. V příští pětiletce se zaměříme na zlepšení živobytí obyvatelstva.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.