Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Makro: Čína předstihla Německo a stala největším světovým exportérem

08.01.2010 | 20:40 0 Komentářů

Ačkoli čínský zahraniční obchod letos ovlivnila celosvětová krize, Beijing dokázal stimuly a stabilní domácí měnou vývoz zboží a služeb udržet a předstihnout konkurenci včetně největšího světového exportéra Německo. Za prvních jedenáct měsíců dosáhl německý export 1,05 bilionů dolarů zatímco čínský vývoz ve stejné periodě $1,07 bilionů dolarů.

Čínský export od ledna do října 2009 zpomaloval o 20% avšak oživení ve světě jasně signalizuje, že by v prvním čtvrtletí mohl ztrátu zcela vykompenzovat. Vláda nabídla domácím exportérům v době krize velkorysé vývozní subvence a nízkoúročené půjčky a granty pomohly velkému počtu korporací překonat nejhorší období.

Beijing světu jasně naznačil, že se nemíní vzdát podhodnoceného kurzu juanu, který v době globální krize pomohl domácím exportérům. Nebude podléhat tlaku západu protože by ztratil nemalé výhody. Snaží se najít nové obchodní vazby v Asii a Africe které mu pomohou zajistit exportní poptávku a kompenzovat výpadek na západě. Podle dat Global Trade Information Services vyvezla Čína za 10 měsíců roku 2009 hodnotu produktů za $957,7 miliardy, zatímco Německo jen za $917,7 mld a už jistě se letos stane největším světovým exportérem.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.