Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Makro: Ceny výrobců USA se v září zvýšily o 0,8 pct

18.10.2011 | 15:46 0 Komentářů

Index cen průmyslových výrobců Spojených Států očištěný o sezónní vlivy se v září meziměsíčně zvýšil o 0,8%, oznámilo ministerstvo práce. V srpnu nezaznamenal žádnou změnu. V meziročním srovnání růst indexu zrychlil z 6,5% na 6,9%. Většinový konsenzus čekal meziměsíční vzestup o 0,2% a meziroční tempo růstu 6,4%.

Největší vliv na růst cenové hladiny měly energie, dále potraviny a meziprodukty. Výrobní ceny energií vyskočily o 2,3% a zaznamenaly první nárůst v průběhu čtyř měsíců. Největší měrou přispívaly ceny benzínů, dále LPG a nafta. Cena zemního plynu poklesla. Ceny meziproduktů se zvýšily o 0,6%, zatímco v srpnu poprvé v letošním roce poklesly o 0,5%. Ceny výrobních prostředků rostly o 0,2%, po snížení o 0,1% o měsíc dříve. Ceny potravin rostly o 0,6%, pomaleji než o 1,1% o měsíc dříve. Nárůst cen ovoce a zeleniny, rýže, hovězího masa, rostlinných olejů a ryb částečně kompenzoval pokles cen vajec, mléčných výrobků, vepřového masa a cukrovinek.

Index cen průmyslových výrobců kromě energií a potravin se v září zvýšil o 0,2% a zaznamenal deset měsíců nepřetržitého růstu. Největší měrou přispívaly ceny lehkých užitkových vozidel a čistící prostředky, dále ceny oblečení, podlahové krytiny a šperky (platina a zlato). Pokles zaznamenaly ceny osobních vozidel, bižuterie, mobilní domy, pneumatiky a obuv. V meziročním srovnání růst jádrových cen stagnoval na 2,5%. Většinový konsenzus předpokládal meziměsíční vzestup o 0,1% a meziroční změnu 2,5%.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.